آخرین دیدگاه‌ها

 • خطراتی که کودکان و نوجوانان خیابانی را تهدید می کند

  • شیما 26.04.1390 17:34
   سلام میخواستم بابت این مقاله خیییییییلی ازتون تشکر کنم مطمعنا میتونه تاثیر مثبت زیادی روی جامعه بزاره ...
    
  • شکیبا 31.04.1390 23:43
   من این سایت را تصادفی باز کردم و با دیدن عکس ها تنها کاری که تونستم بکنم گریه بود و اینکه چقدر خوشبختم ...
 • عکسهایی دلخراش از فقر در افریقا

  • مهدی 22.05.1390 14:30
   سلام اول از همه ممنونم که این مسائل براتون مهمه بعدشم با اینکه موفق به تماشای تمام عکسها نشدم ولی از ...
 • یك كودك آزاری بی رحمانه

  • mahan sh 21.07.1390 19:53
   [in vahshine tarin noe jenayate. ghabool darin?
    
  • sahar karami 28.05.1390 15:06
   vaghean vahshatnake. harki ke in karo karde ghatan ensan nabude

حاضرین در سایت

ما 62 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت

جستجو

ورود به سایت

ورود ثبت

LOGIN_TO_YOUR_ACCOUNT

MOD_BT_LOGIN_USERNAME
MOD_BT_LOGIN_PASSWORD
BT_REMEMBER_ME

CREATE_AN_ACCOUNT

BTL_REQUIRED_FIELD
MOD_BT_LOGIN_NAME
MOD_BT_LOGIN_USERNAME
MOD_BT_LOGIN_PASSWORD
MOD_BT_VERIFY_PASSWORD
MOD_BT_EMAIL
MOD_BT_VERIFY_EMAIL

آرشیو مطالب

جستجو در گوگل

آمار سایت

بازدیدکنندگان
1167
مطالب
2531
نمایش تعداد مطالب
4129228

آمار بازدیدکنندگان سایت

4881983
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1420
5194
6614
1916288
91623
224224
4881983

آی‌پی شما: 54.242.126.9
امروز: دوشنبه، 01 دی 1393 - ساعت: 05:10:04

بیشترین نظر دهندگان

 • شیما
  1 ( +7 )
 • شکیبا
  1 ( +7 )
 • sahar karami
  2 ( +6 )
 • mahan sh
  2 ( +5 )
 • مهدی
  1 ( +4 )
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

مفهوم فقر

 

 

مفهوم فقر مانند سایر مفاهیم علوم اجتماعی در طول زمان از سوی اندیشمندان مختلف در معناهای گوناگونی مورد استفاده قرار گرفته است. حوزه های گوناگونی چون اقتصاد، جامعه شناسی و سیاست از عرصه هایی بوده که همواره این مفهوم در آن مطرح گشته و با توجه به نگرش عالمان اجتماعی از آن استفاده کرده اند. فقر از همان ابتدا با مفاهیمی چون نابرابری و قشربندی درهم آمیخته بوده و اکنون با مطرح شدن مفاهیمی چون توسعه، رفاه و برنامه ریزی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی پیچیدگی آن افزایش یافته است. به همین دلیل برای معناسازی مفهوم فقر باید تح.ل مفهوم را به لحاظ تاریخی دنبال کرد.
فقر از زمانی که نابرابری به وجود آمده، در جوامع حضور داشته است. اما نگاه جدید به فقر به دوره صنعتی شدن شهرهای بزرگ اروپایی و به همراه آن هجوم کارگران به شهرهای ناآماده باز می گردد. در ابتدا این نویسندگان بودند که به موضوع فقر توجه کردند و داستان های خود را درباره وضعیت فقرای شهری نوشتند. چالز دیکنز مشهورترین نویسنده از این سبک در انگلستان است. جرج گیسینگ داستان نویس و تحلیل گر اجتماعی در دهه 1870 از کسانی بود که فقر را هم در لندن و هم در شیکاگو را شخصاً تجربه کرد. وی ناحیه ایست اند لندن را محله ای می داند که تهیدستی و بینوایی را در زشت ترین شکل آن نمایش می دهد (گیدنز، 1378: 596). اولین پیمایش های اجتماعی نیز در مورد فقر انجام شد. چارلز بوث با پیمایش مشهور خود که در سال 1989 با کتاب دو جلدی کار و زندگی مردم لندن آغاز شد و در سال 1903 به کتابی 17 جلدی مبدل شد، از پیشگامان پیمایش های اجتماعی به شمار می رود. وی نقشه فقر لندن تهیه کرد (منبع اینترنتی). یک مهاجر دانمارکی که برای روزنامه نیویورک تریبون کار می کرد سفرهای زیادی به نقاط مختلف آمریکا داشت و گزارش جامعی در مورد فقر در شهرهای آمریکا تهیه کرد و بعدها در سال 1890 در کتاب نیمی دیگر چگونه زندگی می کند، منتشر شد و مورد استقبال فراوان قرار گرفت (گیدنز، 1378: 596). گیدنز وجود فقر شدید شهری و نابرابری در شهرهای آمریکا را از عوامل اصلی ایجاد انگیزه برای ارائه تحلیل های جامعه شناختی می داند.با ورود به قرن بیستم تا حدی توجه به فقر کاهش یافته و سایر موضوعات جامعه شناختی مورد توجه محققان قرار گرفته بود، اما در سال 1929 بحران بزرگ موجب شد تا تعداد فقرا در کوتاه مدت افزایش چشمگیری پیدا کند و همین موضوع به علاوه اعتراضات اتحادیه های کارگری دولت ها را بر آن داشت تا به مسأله فقر توجه بیشتری نشان دهند. اروپای پس از جنگ هم به دلیل بحران های ناشی از جنگ نیازمند توجه به فقر و فقزدایی بود. اما به تدریج با مطرح شدن جامعه مرفه  بودجه های تحقیقاتی کاهش یافت. پس از آن در دهه 1960 جنبش های گروه های اجتماعی اقلیت موجب شد تا دوباره فقرزدایی از اهداف اصلی دولت ها شود. اما با روی کار آمدن تاچر در انگلستان و ریگان در آمریکا سیاست های نئولیبرال جایگزین حمایت های اجتماعی پیشین شد و در نتیجه تعداد فقرا افزایش یافت. همچنین سیاست های تعدیل ساختاری در کشورهای در حال توسعه موجب شد تا شورش های موسوم به شورش های نان شکل بگیرد و در نتیجه توجه به فقر و فقرزدایی وارد مرحله تازه ای شد. در پایان دهه 1980 و اوائل دهه 1990 ما شاهد انبوهه تعارف و تحقیقات فقر، و ساخت انواع استانداردهای مربوط به توسعه و رفاه هستیم (پیران، 1375: 100). در همه این دوره ها تعاریف فقر گسترده و برنامه های اجرایی متنوع بوده است، به خصوص در دوره اخیر با توجه به پدیده جهانی شدن و گسترش نیروی کار ارزان برای صنایع کشورهای توسعه یافته کیفیت فقر تفاوت کرده است.

قدم اول شناخت فقر و معنای آن است. ساده ترین و متداول ترین تعریف فقر، تعریف اقتصادی آن می باشد. معمولاً در تعاریف متداول فقر را به فقر مطلق و فقر نسبی تقسیم می کنند. فقر مطلق بر این اساس تعریف می شود که هر فرد حداقل نیازهای پایه برای معیشت دارد که عدم تأمین آنها وی را دچار مشکل می کند. در نتیجه خط فقر مطلق میزان درآمدی است که شخص با کمتر از آن نمی تواند احتیاجات اصلی خود را تأمین کند. برای این منظور قیمت این کالاها محاسبه و با یکدیگر جمع می شود. احتیاجات پایه عبارتند از تغذیه، مسکن و بهداشت در اولین تحقیقات فقر نیازهای پایه ای برای انسان در نظر گرفته شده بود که عدم تأمین آنها موجب می شد تا افراد نتوانند زنده بمانند. مهم ترین این پیمایش ها کار بوث (1889) و رونتری بود. آنها غذا، مسکن و پوشاک را نیازهای اساسی انسانی تشخیص داده بودند و در نتیجه عدم تأمین آنها را نشانه فقر می دانستند. یکی از مهم ترین انتقاداتی که به محاسبه خط فقر مطلق وارد می شود همین تفاوت تعریف نیازهای پایه انسانی است. در اصل توافقی بر روی نیازهای اساسی وجود ندارد تا تنها بر مبنای آن فقر تعریف شود. به عنوان مثال سازمان جهانی بهداشت تنها بر اساس میزان کالری مصرفی روزانه خط فقر را تعریف می کند که در اصل خط سوء تغذیه است. انتقاد مهم دیگری که به این تعریف می شود در نظر نگرفتن نیازهای اجتماعی انسان در تعیین خط فقر است. به هر حال انسان در کنش با سایر انسان هاست و عدم توجه به نیازهای اجتماعی او وضعیت بهداشتی و معیشتی او را مخدوش می کند.

فقر نسبی مفهومی مقایسه ای و راه حل عالمان اجتماعی برای غلبه بر انعطاف ناپذیری اندازه گیری فقر مطلق است. فقیر با توجه به خط فقر نسبی خطی است که افراد را فقیر می داند اگر نتوانند استاندارد زندگی در جامعه خود را برآورده کنند. بنابراین با این تعریف در بریتانیا فردی که نتواند خانه خود را گرم کند یا فردی که در ایران تلویزیون نداشته باشد فقیر به حساب می آید. بنابراین فقر نسبی استانداردهای زندگی در یک جامعه خاص در زمان معین را مشخص می کند و از یک مقدار مطلق حداقلی آغاز نمی کند. نکته مهم علاوه بر عنصر مکانی در فقر نسبی عنصر زمانی است؛ همان طور که پیش تر گفته شد عدم دسترسی به تلویزیون در حال حاضر ایران فقر است اما مسلما در دهه 1330 چنین نبوده است. فقر نسبی تا حد زیادی توانسته است مشکل زمانی و مکانی و مطلق نبودن مفهوم فقر در زندگی اجتماعی را حل کند، اما همواره مشکل ترین سوال در مورد فقر نسبی آن است که چگونه باید اندازه گیری شود. سؤال این است که آیا باید درآمد افراد در جامعه را برای محاسبه فقر در جامعه در نظر گرفت یا آن که بر اساس نابرابری در جامعه فقر نسبی تصمیم گیری کرد. آیا باید در محاسبات خانوار را به عنوان واحد در نظر گرفت یا خانوار؟ سوالاتی این چنین موجب شده است که حتی در سطح یک کشور هم شاهد تعداد زیادی خط فقر نسبی باشیم که در نتیجه آمار متفاوتی در اختیار برنامه ریزان قرار داده است. به همین دلیل در آمریکا در دوره ای سه برابر هزینه خوراکی خانواده فقیر نوعی به عنوان خط فقر نسبی در نظر گرفته شد، بعدها که ناکارآمدی این نسبت مشخص شد خط فقر نسبی به پنج برابر حداقل هزینه خوراکی افزایش یافت .

دیدگاه‌ها   

+2 #2 سیروس 1390-01-10 09:36
سلام علیکم

با تشکر از مدیریت این وب سایت بسیار خوب ...
سخنی از یکی از بزرگان: از هر دری که فقر وارد شد , از در دیگر فحشا برون میزند.

خدانگهدار
نقل قول کردن
+2 #1 پرویز میرزائی ورزنه 1389-12-21 23:08
مطلب بسیار جالبی بود .متشکرم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید